Kontakt

Staniol, czyli kolorowa folia aluminiowa

Kolorowa folia aluminiowa znana jest pod różnymi nazwami. Jedną z nich jest staniol wraz z takimi synonimami jak cynfolia, folia, pozłotko itp. W języku potocznym staniol funkcjonuje jako złotko i sreberko, które kojarzymy przede wszystkim z opakowaniami dla słodyczy czy ozdobami świątecznymi. Jednak możliwości wykorzystania kolorowej folii aluminiowej są znacznie większe.

Sposobów na wykorzystanie folii aluminiowej jest naprawdę bardzo dużo. Różnego rodzaju poradniki są pełne pomysłów na wykorzystanie tego produktu we własnym domu i nie tylko. Wykorzystywana jest wszechstronnie przez wzgląd na swoje właściwości praktyczne oraz dekoracyjne.

Jednak w przypadku staniolu chodzi przede wszystkim o walory dekoracyjne. Opakowane w kolorowe sreberko cukierki cieszą oko i wciąż stanowią bardzo popularną ozdobę choinkową. Jednak prawdziwy kunszt artystyczny z wykorzystaniem staniolu widać na sławnych szopkach krakowskich.

staniol, cynfolia, złotko, sreberko
staniol, cynfolia, złotko, sreberko

Staniol - kolorowa folia aluminiowa od HOLTEX

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje folii aluminiowej od niemieckiego producenta. Dostępny u nas staniol - kolorowa folia aluminiowa to:

 • szeroka gama kolorystyczna
 • wersja z połyskiem oraz matowa
 • różne grubości
 • korzystna cena, która uzależniona jest od wielkości zamówienia

Aby zamówić kolorową folię aluminiową, skontaktuj się z nami. Nasz doradca techniczny chętnie doradzi wybór najlepszej folii i dopilnuje szybkiej i rzetelnej realizacji zamówienia!

staniol - folia aluminiowa kolorowa
staniol - folia aluminiowa kolorowa

Różne definicje i synonimy staniolu

Staniol ma kilka definicji, które odnoszą się do jego wyglądu oraz zastosowania. Według różnych źródeł staniol to:

 1. Cieniutka blaszka pokryta warstwą imitującą drogocenny metal.
 2. Blaszka opakowania.
 3. Cieniutka folia do pakowania czekoladek. 
 4. Cienka, miękka blaszka, imitująca złoto, używana głównie do pakowania artykułów spożywczych.
 5. Cynfolia, pozłotka, pozłotko, złotko.
 6. Cynowe sreberko.
 7. Do owijania serków topionych, czekoladek.
 8. Folia cynowa.
 9. Folia cynowa do pakowania.
 10. Rodzaj opakowania produktów spożywczych.

Jednym z synonimów słowa staniol jest cynfolia, czyli miękka i cieniutka folia z walcowanej cyny. Choć to nazewnictwo przetrwało do dziś, to współcześnie rozumie się przez nie folię aluminiową, która jest tańszą następczynią folii cynowej. Choć niektórzy wciąż posługują się starym nazewnictwem, to obie te folie różnią się nieco właściwościami. Folia z cyny jest sztywniejsza i pozostawia lekko cynowy smak zawiniętych w nią potraw. Stanowiło to główny powód zastąpienia jej aluminium i innymi materiałami do przechowywania żywności. 

Staniol w szopkach krakowskich

Folia aluminiowa jest bardzo lubianym materiałem przez wielu artystów. Ceniona jest za swoje właściwości plastyczne oraz dekoracyjne. Mnogość kolorów pomaga wprowadzić w życie nawet najbardziej śmiałe wizje. Te walory staniolu można podziwiać w całej okazałości w szopkach krakowskich, którym nadaje on charakterystycznego, folklorystycznego wyglądu.  O wykorzystaniu naszej folii w tych majestatycznych konstrukcjach pisaliśmy już w artykule: "Nasza folia aluminiowa w słynnych szopkach krakowskich". Artykuł przybliża twórczość jednego z krakowskich artystów, Pana Dariusza Czyża, który z zakupionego u nas staniolu tworzy prawdziwe arcydzieła. Do twórczości tego wielokrotnie nagradzanego artysty jeszcze wrócimy, wraz z nadchodzącą wystawą i konkursem na najlepszą szopkę krakowską. 

Staniol w opakowaniach produktów

Nie jest tajemnicą, że ładnie opakowane produkty wydają się atrakcyjniejsze i smaczniejsze. Dlatego właśnie kolorowa folia aluminiowa, nazywana potocznie złotkiem lub sreberkiem, jest tak często stosowana jako opakowanie cukierków. Nie tylko sprawia, że czekoladki wyglądają apetycznie i luksusowo, ale pozwala im na dłużej zachować świeżość i nie przepuszcza zapachu. 

cukierki w złotku, staniol na cukierki
cukierki w personalizowanym złotku
kolorowe złotko na cukierki
czekoladki jajeczka w kolorowym złotku

Przez wzgląd na swoje właściwości folia aluminiowa jest powszechnie stosowana w branży spożywczej i gastronomicznej. Zapewnia estetyczny wygląd zapakowanym produktom spożywczym oraz świeżość podczas ich przechowywania. Oprócz staniolu, który nadaje bajeczny wygląd cukierkom, można również zastosować folię aluminiową dla cateringu. Taką folię aluminiową można personalizować, czyli nadawać jej indywidualne cechy marki produktu. O możliwościach jakie daje spersonalizowana folia w branży spożywczej pisaliśmy w artykule: „Folia aluminiowa dla cateringu”. Na zamówienie możesz u nas zamówić folię z wybranymi cechami, takimi jak:

 • nadruki reklamowe – widoczne na opakowaniu logo firmy to jedna z podstawowych metod wyróżnienia produktu na tle konkurencji

 • wytłoczenia – ładne i nietypowe opakowanie pozytywnie wpływa na decyzję konsumenta o zakupie oraz pozwala się wyróżnić

 • perforacja – dzięki perforacji folia aluminiowa zyskuje właściwość odprowadzania pary wodnej z zapakowanej potrawy – jest to bardzo cenna właściwość w cateringu, gdzie w folię aluminiową pakuje się gorące potrawy – dzięki odprowadzeniu pary wodnej na zewnątrz jedzenie nie rozmięka

 • różne kolory i grubości – grubość folii aluminiowej wpływa na jej czas utrzymania ciepła a ciekawe kolory to oczywiście walory estetyczne.

Staniol- folia metalizowana, złotko, sreberko

Staniol, folia metalizowana, złotko, sreberko, cynfolia itp. to różne określenia tego samego produktu, czyli kolorowej folii aluminiowej. Charakteryzuje się ona intensywnymi barwami i błyszczącą powierzchnią, choć dostępna jest również w wersji matowej. 

Jest to powszechnie stosowany produkt, który swoją popularność zawdzięcza takim cechom jak:

 • Trwałość - folia aluminiowa jest bardzo trwała; zachowuje naturalną siłę aluminium i ma warstwę, która nie poddaje się dalszemu utlenianiu. Ta mechaniczna trwałość folii metalizowanej umożliwia wykorzystywanie jej na wiele sposobów. 
 • Plastyczność. Folia aluminiowa daje się formować w różne kształty i nie jest sprężysta, dzięki czemu nie wraca do pierwotnej formy. Daje to ogromne pole do popisu artystom, którzy wykorzystuję ją jako materiał budulcowy w swojej twórczości. Folię aluminiową często wykorzystuje się jako część aranżacji w sztukach teatralnych i różnego rodzaju pokazach.  Wykorzystywana jest  do tworzenia ozdób Bożonarodzeniowych i do pakowania prezentów. Staniol jest również niezastąpiony w słynnych szopkach krakowskich, które w 2018 roku zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. 
 • Niska cena. Folia aluminiowa jest dobrą następczynią folii cynowej. Jej przewaga to niższa cena, a także mniejsza zdolność do korozji, bardziej atrakcyjny wygląd oraz dłuższa świeżość zapakowanych produktów spożywczych. 
  Po raz pierwszy aluminium zostało wyprodukowane na początku XIX w i było wówczas bardzo drogie. W 1852 roku cena za kilogram osiągała tysiąc dolarów, dlatego w powszechnym użyciu funkcjonowała folia cynowa. Pierwsza folia aluminiowa została wypuszczona na rynek dopiero w 1910 roku przez szwajcarską firmę "Dr. Laubert, Naher & Cie. Emmishofen" z Kreuzlingen, jednak aż do lat dwudziestych nie była zbyt popularnym produktem na rynku amerykańskim. Dopiero Richard S. Reynolds, który zajmował się produkcją cynfolii zauważył, że aluminium daje się rozwałkować znacznie lepiej niż cyna. To z kolei w znaczący sposób wpłynęło na koszt produkcji folii aluminiowej, która stała się o wiele bardziej opłacalna od folii cynowej. 
 • Recykling. Aluminium w całości podlega recyklingowi. Oznacza to, że przetopione odpady aluminiowe można wykorzystać do produkcji nowych opakowań z aluminium. Recykling aluminium jest właściwie konieczny, ponieważ jego złoża, choć bardzo obfite, to nie ulegają odnowieniu. 
 • Wysoka przewodność elektryczna i cieplna na jednostkę wagi, wysoka odporność na korozję, nietoksyczność, lekkość oraz idealna bariera dla wilgoci.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10