Wybierz język: pl gb de ru
facebook twitter Telefon - holtex.pl
X
Uszczelnienia Techniczne
HOLTEX - ENERGOSERWIS M.J. Drobnik Sp. Jawna
Stara Gadka, ul. Usługowa 3a, 95-030 Rzgów, Polska

Telefon - holtex.pl +48 42 212-83-95
Email - holtex.pl
wyszukiwarka

Włókna szklane i ich rodzaje

Włókna szklane powstają w procesie rozciągania stopu danego szkła w pasma o jednolitej średnicy, pokryte specjalną powłoką (preparacja) o niekończącej długości lub w formie włókien ciętych i odcinkowych. Włókno szklane w postaci pasm ciętych jest wyrobem produkowanym ze szkła boroglinokrzemia-nowego zawierającego poniżej 1 % alkaliów.

 

Tworzywa wzmocnione włóknem szklanym są odporne na procesy starzenia, warunki atmosferyczne, substancje chemiczne i są niepalne. Odznaczają się wysokim modułem sprężystości, który który poprawia parametry mechaniczne tworzywa.
Tworzywa wzmocnione włóknem szklanym należą obecnie do najważniejszych materiałów konstrukcyjnych i znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, budowie statków, przemyśle samochodowym i elektrotechnicznym jak również w branży sportowej i rekreacyjnej.

 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje włókien szklanych: ogólnego zastosowania oraz specjalnego zastosowania. Większość wytwarzanych włókien szklanych to produkty ogólnego zastosowania. Tego rodzaju włókna szklane są określane mianem szkła typu E. Pozostałe włókna szklane są typu premium - specjalnego przeznaczenia. Wiele z nich, jak typu E, mają oznaczenie literowe określające specjalne właściwości.

 

Oznaczenia literowe

E- electrical - niska przewodność elektryczna

S- strenght - wysoka wytrzymałość

C- chemical - wysoka wytrzymałość chemiczna

M- modulus - wysoka sztywność

A- alkali - wysoko zasadowe lub sodowo-wapienne szkło

D- dielectric - niska stała dielektryczna

 

Włókna szklane ogólnego zastosowania


Do tej grupy zaliczamy włókna szklane ze szkła typu E. Są to włókna wytwarzane ze szkła glinowo-borowo-krzemowego, włókna te najczęściej stosowane są do wzmacniania kompozytów polimerowych. Ze względu na stosunkowo niski koszt produkcji oraz dobrą dostępność, włókno typu E jest najbardziej rozpowszechnionym włóknem szklanym stosowanym w kompozytach termo- i duroplastycznych.

 

Włókna szklane specjalnego zastosowania

Włókna szklane specjalnego zastosowania mają obecnie duże znaczenie dla rynku. Wśród nich możemy wyróżnić włókna o dużej odporności na korozję (szkło ECR), w tym szkło AR Resistant- szkło alkalioodporne cyrkonowe (o zawartości tlenku cyrkoni ok. 16-19%) używane w budownictwie w połączeniu z materiałami na bazie cementu, wysokiej wytrzymałości (typ S, R, Te), o niskiej stałej dielektrycznej (szkło typu D), włókna wysokiej wytrzymałości oraz włókna kwarcowe/ krzemionkowe używane w bardzo wysokich temperaturach.

 

Włókna szklane uznanego producenta Johns Manville znajdują się w ofercie holtex.pl - zapraszamy do składania zapytań ofertowych.Dodaj Komentarz
Nick: *
Email:
Komentarz: *
Kod z obrazka
kod_blog

Szybki kontaktTel. 42 212 83 95

 


Nazwa firmy:
E-mail:
Telefon (opcjonalnie):
Kod z obrazka
kod kontakt

Uszczelnienia techniczne, tkaniny techniczne, filc techniczny, kompensatory, folia aluminiowa, tekstolit, szczeliwa oraz pozostałe materiały techniczne oferowane przez holtex.pl ze względu na swoją wysoką jakość oraz niezbędne, wymagane atesty i dopuszczenia mają szerokie zastosowania w wielu gałęziach gospodarki i przemysłu - zwłaszcza w dziedzinie: chemii, energetyki, ciepłownictwa oraz we wszystkich gałęziach produkcji z wykorzystaniem parku maszynowego.