Wybierz język: pl gb de ru
facebook twitter Telefon - holtex.pl
X
Uszczelnienia Techniczne
HOLTEX - ENERGOSERWIS M.J. Drobnik Sp. Jawna
Stara Gadka, ul. Usługowa 3a, 95-030 Rzgów, Polska

Telefon - holtex.pl +48 42 212-83-95
Email - holtex.pl
wyszukiwarka

TEMAPLUS w instalacji chłodniczej

Odporna na glikol płyta uszczelkarska TEMAPLUS w instalacji chłodniczej

Płyta uszczelkarska TEMAPLUS

 

W zależności od rodzaju instalacji chłodniczej i temperatury w której ona pracuje, stosuje się różnego rodzaju uszczelnienia. W przypadku gdy temperatura osiąga wartości minusowe, na przykład w układach chłodniczych mroźni czy lodowisk, należy wybrać płytę uszczelkarską odporną na działanie glikolu, na przykład TEMAPLUS. Jest to konieczne w przypadku instalacji, w których ta substancja chemiczna została zastosowana jako zabezpieczenie przed zamarzaniem. Roztwór wodny glikolu stanowi bowiem jeden z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na obniżenie temperatury krzepnięcia medium w instalacji. W zależności od nasycenia roztworu, jego temperatura zamarzania może sięgać nawet -55°C. Właściwe uszczelnienie instalacji jest bardzo ważną sprawą, ponieważ glikol jest substancją silnie toksyczną i stanowi zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Płyta uszczelkarska TEMAPLUS odporna na glikole

 

Obecnie najczęściej stosowanym czynnikiem w systemach chłodniczych jest woda. Posiada ona odpowiednie ciepło właściwe, niską lepkość, jest nietoksyczna, łatwo dostępna i jest ekonomicznym medium pośredniczącym w przenoszeniu energii. Jednak w instalacjach, w których temperatura może spaść poniżej 0°C, na przykład na lodowiskach czy mroźniach, może dojść do zamarznięcia wody, a tym samym do awarii instalacji chłodniczej. Wówczas dodaje się do wody substancje, które są odporne na niskie temperatury. Jedną z najbardziej popularnych stosowanych w chłodnictwie substancji jest glikol etylowy. Jest to organiczny związek chemiczny, będący najprostszym alkoholem cukrowym, mającym postać bezbarwnej, bezzapachowej, syropowatej cieczy. Niestety glikol posiada silne właściwości toksyczne, a jego doustne spożycie może doprowadzić nawet do śmierci. Kluczowe więc staje się właściwe uszczelnienie instalacji, na przykład płytą uszczelkarską Temaplus, odporną na działanie glikoli: https://holtex.pl/menu/produkty/uszczelnienia-techniczne/plyty-uszczelniajace-klingeryt/temac/temaplus/ . Zawiera ona wysokoodporne włókna aramidowe oraz termoodporne wypełniacze, spajane specjalnym NBR.

Podczas wyboru uszczelnienia do instalacji zawierającej glikol, należy więc upewnić się, czy jest ono odporne na działanie tej toksycznej substancji. Jest to bardzo ważny czynnik, który powinien decydować o wyborze uszczelek. W razie wątpliwości warto zapytać o to sprzedawcę lub producenta, który wyjaśni zastosowanie danej płyty oraz jej parametry.

Właściwości płyty uszczelkarskiej na glikol TEMAPLUS

 

Odporna na działanie glikolu płyta uszczelkarska TEMAPLUS jest uniwersalną płytą, zawierającą wysokoodporne włókna aramidowe oraz termoodporne wypełniacze, spajane specjalnym NBR. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne, odpowiednie do uszczelnienia:

  • układów olejowych,
  • materiałów pędnych,
  • smarów,
  • alkoholi,
  • gazów,
  • węglowodorów,
  • płynów chłodniczych,
  • większości rozcieńczonych kwasów i mediów zasadowych.

 

Parametry pracy płyty uszczelkarskiej TEMAPLUS zawierają się w następującym zakresie:

 

 

Maksymalne ciśnienie

   13 MPa

Maksymalna temperatura chwilowa 

   4500C

Temperatura pracy ciągłej

   2500C

Temperatura pracy ciągłej z parą wodną

   2000C

 

Biorąc pod uwagę właściwości płyty TEMAPLUS oraz jej odporność na działanie glikolu okazuje się, że jest ona doskonałym rozwiązaniem w układach chłodniczych, zawierających roztwór tej substancji chemicznej. Nie tylko stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed toksycznym i niebezpiecznym glikolem, ale posiada także doskonałe właściwości mechaniczne, zapewniające jej długą żywotność.

 

Więcej na temat płyty Temaplus znajdziesz TUTAJ

https://holtex.pl/menu/produkty/uszczelnienia-techniczne/plyty-uszczelniajace-klingeryt/temac/temaplus/Dodaj Komentarz
Nick: *
Email:
Komentarz: *
Kod z obrazka
kod_blog

Szybki kontaktTel. 42 212 83 95

 


Nazwa firmy:
E-mail:
Telefon (opcjonalnie):
Kod z obrazka
kod kontakt

Płyty uszczelkarskie TEMAC Temaplus w instalacjach chłodniczych, odporne na glikol. Więcej na holtex.pl