Wybierz język: pl gb de ru
facebook twitter Telefon - holtex.pl
X
Uszczelnienia Techniczne
HOLTEX - ENERGOSERWIS M.J. Drobnik Sp. Jawna
Stara Gadka, ul. Usługowa 3a, 95-030 Rzgów, Polska

Telefon - holtex.pl +48 42 212-83-95
Email - holtex.pl
wyszukiwarka

Kumite czyli najtrudniejszy trening karate

Kumite nazwane najtrudniejszym treningiem karate

Foto: Polska Unia Karate

Słowo kumite tłumaczone dosłownie z języka japońskiego oznacza „spotkanie dłoni”. Jest to rodzaj treningu karate, który wymaga ogromnego przygotowania fizycznego, jak również psychicznego zawodnika. Ten styl walki reprezentuje Dorota Banaszczyk, która w 2018 roku osiągnęła mistrzostwo świata seniorów w wadze do 55 kg.

Pierwotnie walka ta była konfrontacją na śmierć i życie. Z tego względu potrzeba było wielu lat aby kumite wprowadzić i zakwalifikować jako konkurencję sportową. Z biegiem lat sztuka karate ewoluowała. Zmieniło się podejście do tego rodzaju sportu i trening kumite stał się stałym elementem rywalizacji. Odpowiednie przygotowanie karateki jest bardzo istotne i wymaga wiele czasu. Przez wiele miesięcy praktykuje on tzw. metody walki umownej, czyli pełna aranżacja ról atakującego oraz broniącego się. Sama progresja umiejętności odbywa się drogą opanowania ruchów, ataku i obrony wobec realnego przeciwnika. Koordynacja oraz opanowanie samego rytmu to nieodłączny element każdego treningu kumite. 


 

Zobacz krótki materiał filmowy odnośnie kumite:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=DJpjvqhRj4o&feature=youtu.be

 


Kata i kumite - czym się od siebie różnią?

 

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami treningu jest to, że esencją kata są pokazy pozorowanej walki, natomiast kumite to typowa walka z rzeczywistym przeciwnikiem. Kata skupia się na skoordynowaniu i harmonii ruchów, wykonywanych w określonym rytmie. Przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie. Celem jest perfekcyjne przedstawienie ruchów podczas pokazu. Walka kumite to bardziej zaawansowana forma. Techniki wykorzystywane we wcześniej opisanym stylu nabierają tutaj konkretnego znaczenia i stają się rzeczywistością w konfrontacji z przeciwnikiem.

 

Aby skutecznie uczestniczyć w walce karatecy muszą bardzo dobrze poznać techniki prezentowane w kata. Kluczem do sukcesu podczas walki jest poznanie samego siebie, swoich słabych i mocnych stron tak, aby dobrać odpowiednie techniki i ruchy adekwatne do swoich możliwości. W ten sposób dochodzi się do perfekcji, którą mieliśmy okazję obserwować u Doroty Banaszczyk na Mistrzostwach Świata w 2018 roku.


 

Podstawowe zasady obowiązujące w kumite

 

 • Czas trwania walki wynosi 3 minuty dla seniorów (walki drużynowe i indywidualne) i 4 minuty w indywidualnych walkach o medale. Walki kobiet seniorek trwają 2 minuty i 3 minuty w indywidualnych walkach o medale. Walki juniorów i kadetów trwają 2 minuty.
 • Punktacja:
  • 3 punkty – Ippon – kopnięcia na Jordan (twarz, głowę, szyję)
  • 2 punkty – Waza-ari – kopnięcia na Chudan (brzuch, klatkę piersiową, plecy i boki)
  • 1 punkt – Yuko – jakikolwiek atak zadany na jeden z 7 obszarów punktowanych
 • Wszystkie techniki wykonane podczas walki muszą odbywać się w polu walki
 • Każdy zawodnik musi mieć określony stół tzw. Karate Gi

Przyszłość treningu „spotkania dłoni”

Różnice w zasadach kumite, występujące pomiędzy stylami i federacjami, były podstawową przeszkodą pojawienia się na arenie olimpijskiej. Na szczęście ostatecznie podjęto decyzję o wprowadzeniu kumite jako dyscypliny olimpijskiej w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio w 2020 roku, na które zmierzamy razem z Dorotą Banaszczyk. Gorąco dopingujemy i wspieramy naszą lokalną zawodniczkę, która z pewnością dostarczy nam podczas zawodów wielu pozytywnych emocji i powodów do dumy!

 • Foto: Polska Unia Karate



Dodaj Komentarz
Nick: *
Email:
Komentarz: *
Kod z obrazka
kod_blog

Szybki kontakt



Tel. 42 212 83 95

 


Nazwa firmy:
E-mail:
Telefon (opcjonalnie):
Kod z obrazka
kod kontakt

Uszczelnienia techniczne, tkaniny techniczne, filc techniczny, kompensatory, folia aluminiowa, tekstolit, szczeliwa oraz pozostałe materiały techniczne oferowane przez holtex.pl ze względu na swoją wysoką jakość oraz niezbędne, wymagane atesty i dopuszczenia mają szerokie zastosowania w wielu gałęziach gospodarki i przemysłu - zwłaszcza w dziedzinie: chemii, energetyki, ciepłownictwa oraz we wszystkich gałęziach produkcji z wykorzystaniem parku maszynowego.