Wybierz język: pl gb de ru
facebook twitter Telefon - holtex.pl
X
Uszczelnienia Techniczne
HOLTEX - ENERGOSERWIS M.J. Drobnik Sp. Jawna
Stara Gadka, ul. Usługowa 3a, 95-030 Rzgów, Polska

Telefon - holtex.pl +48 42 212-83-95
Email - holtex.pl
wyszukiwarka

Gumy niepalne dla kolejnictwa

Guma niepalna stosowana jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona przeciwpożarowa. W sytuacjach gdy istnieje ryzyko zaprószenia ogniem, a przepisy wymagają zastosowania produktów spełniających określone kryteria konieczne jest zaaplikowanie gumy z atestem niepalności. W przypadku kolejnictwa jest to norma PN-EN 45545-2, która wymusza na materiale rygorystyczne i międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Stosowanie gumy z takim atestem jest szczególnie ważne w transporcie zbiorowym, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i życie ludzkie.

 

Gumy niepalne z atestem dla kolejnictwa

Guma jest jednym z materiałów używanych w produkcji pojazdów szynowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów konieczne jest tutaj zastosowanie gumy z atestem dla kolejnictwa, czyli produkowanej zgodnie z wytycznymi międzynarodowej normy PN-EN 45545-2. Jest to norma, która podaje wymagania dla materiałów i elementów w zakresie właściwości palnych. Zawiera również metody i warunki badań oraz wymagania właściwości pożarowych. Oprócz gumy niepalnej w przemyśle chemicznym wytwarza się wiele rodzajów gumy, które różnią się między sobą właściwościami, jednak prawie każdy jej rodzaj otrzymuje się z kauczuku poprzez wulkanizację (chemiczny proces sieciowania cząsteczek polimeru, prowadzący do otrzymania gumy). Do użytku przemysłowego produkowana jest w formie płyt gumowych: https://holtex.pl/menu/produkty/tworzywa-sztuczne/elastomery/plyty-gumowe/ , najczęściej NBR, SBR i EPDM.

Dzięki mieszaniu polimerów tworzących medium z różnorodnymi wypełniaczami uzyskuje się materiały, nawet o przeciwstawnych właściwościach. Dlatego rodzaj użytej gumy zawsze trzeba dostosować do temperatury i warunków pracy danego urządzenia. Jednym z najbardziej powszechnych przykładów jest dostosowanie opon samochodowych do sezonu letniego i zimowego.

Dlaczego guma niepalna dla kolejnictwa musi posiadać atest?

 

Każdemu pasażerowi zależy na tym, aby pociąg przyjechał punktualnie a podróż przebiegła spokojnie i wygodnie. Jednak bezpieczeństwo podróży jest zdecydowanym priorytetem, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową. Dlatego nad normą EN-PN 45545 pracowali specjaliści z wielu krajów europejskich z udziałem Instytutu Kolejnictwa.

Świadomość niebezpieczeństwa jakie może wywołać pożar sprawiła, że zwiększyły się wymagania dotyczące właściwości palnych materiałów i komponentów pojazdów kolejowych, a takie produkty jak na przykład guma niepalna dla kolejnictwa musi posiadać atest bezpieczeństwa.

Guma niepalna z atestem dla kolejnictwa

Zadaniem niepalnej gumy jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się ognia. O ile w przypadku zwykłej gumy technicznej dochodzi do zapalenia i wydzielenia czarnego, gryzącego dymu, o tyle w przypadku gumy niepalnej może dojść do czasowego kontaktu z ogniem bez widocznych konsekwencji.

Dzięki temu ogień zaprószony na niepalnych materiałach nie rozprzestrzenia się a ryzyko, które niesie za sobą pożar maleje. Dlatego tak ważny jest atest dla kolejnictwa, zgodny z normą PN-EN 45545-2. Choć to oczywiste dla każdego kto nabywa tak specjalistyczne materiały, to jednak zawsze warto zachować czujność i upewnić się, że materiał posiada stosowny atest. Tylko wtedy istnieje pewność, że otwarty ogień nie zaszkodzi danej konstrukcji a życie ludzkie nie zostanie narażone na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Zastosowanie gum niepalnych

 

Zastosowanie gumy niepalnej nie ogranicza się jednak do kolejnictwa. Materiał ten wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona przeciwpożarowa. Z tego rodzaju gumy wykonuje się uszczelki niepalne, stosowane między innymi w drzwiach i oknach przeciwpożarowych czy szafach sterowniczych. Takie uszczelnienia klasyfikowane są na podstawie mniej lub bardziej rygorystycznych norm, które określają właściwości materiału w danym urządzeniu. Guma niepalna może być stosowana również:

  • jako izolator narażony na kontakt z ogniem

  • do produkcji uszczelek mogących mieć kontakt z ogniem

  • jako podkłady pod maszyny mogące mieć kontakt z ogniem

  • pokrycia stołów warsztatowych, narażonych na zaprószenie ogniem

 

Oprócz typowych płyt gumowych, takich jak SBR, NBR czy EPDM dajemy możliwość zamówienia gumy niepalnej, posiadającej atest dla kolejnictwa. W celu uzyskania informacji zachęcamy do kontaktu z Działem Handlowym, gdzie nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.Dodaj Komentarz
Nick: *
Email:
Komentarz: *
Kod z obrazka
kod_blog

Szybki kontaktTel. 42 212 83 95

 


Nazwa firmy:
E-mail:
Telefon (opcjonalnie):
Kod z obrazka
kod kontakt

gumy niepalne, gumy dla kolejnictwa, gumy z atestem