Kontakt

Staniol od Holtex na Konkursie Szopek Krakowskich

Za nami coroczny Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Krakowa. Wystawę tych wspaniałych miniatur wciąż można podziwiać w Pałacu Krzysztofory, do czego gorąco zachęcamy. Szopki Krakowskie to ewenement na światową skalę, który przedstawia zabytkową architekturę Krakowa w scenerii Bożego Narodzenia.

kolorowa folia aluminiowa

5 grudnia nastąpiło ogłoszenie laureatów 79 Konkursu Szopek Krakowskich. Wśród wyróżnionych artystów znalazł się pan Dariusz Czyż, który wykonał przepiękną szopkę dwustronną w kategorii szopek dużych (czyli powyżej 120 cm). Serdecznie gratulujemy i cieszymy się tym bardziej, że do budowy tego dzieła został wykorzystany nasz staniol, czyli kolorowa folia aluminiowa. Wystawę będzie można podziwiać do 27 lutego w Pałacu Krzysztofory.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Krótko o historii Konkursu Szopek Krakowskich

Historia szopek sięga XIX w, kiedy to panował zwyczaj „chodzenia” z szopkami po domach. Zwyczaj ten zaczął jednak zanikać po I Wojnie Światowej. Szopkarska tradycja nie była jednak obojętna Jerzemu Dobrzyckiemu, który kierował magistrackim działem propagandy. W 1937 roku zorganizował on pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich, który po II Wojnie Światowej został wznowiony przez Muzeum Krakowa i corocznie trwa do dziś.

Od tego czasu konkurs znacznie zyskał na renomie i zdobył światową sławę. Sam konkurs oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Szopki Krakowskie to nie tylko misterne dzieło utalentowanego artysty. To wielopoziomowa konstrukcja, która przedstawia zabytkową architekturę Krakowa. Oceniana jest więc nie tylko za efekty wizualne.

Zasady oceny szopek:

Każda szopka oceniana jest anonimowo a w skład jury wchodzą historycy, plastycy, muzealnicy i etnografowie. Kryteriami oceny są: nawiązywanie do tradycji, dekoracyjność, kolorystyka, lalki, architektura, nowatorstwo, elementy ruchome i ogólne wrażenia estetyczne.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Szopkarze krakowscy to ludzie kochający Kraków i tradycję

Konkurs Szopek Krakowskich jest otwarty, dlatego może wziąć w nim udział każdy pasjonat sztuki szopkarstwa. Hobby to łączy ludzi o różnych zawodach. Swoje prace wystawiają robotnicy, lekarze, architekci i wielu innych przedstawicieli różnych rzemiosł.
W konkursie biorą udział również dzieci i młodzież.
Tym co łączy ze sobą wszystkich szopkarzy jest niewątpliwie miłość do Krakowa i tradycji. Niejednokrotnie jest to tradycja rodzinna.

W taki właśnie sposób zaczął swoją historię z szopkami pan Dariusz Czyż, wielokrotnie nagradzany szopkarz krakowski, który do swoich prac używa zakupiony u nas staniol.
Pasję do tworzenia tych majestatycznych budowli odziedziczył po dziadku, wybitnym szopkarzu Stanisławie Paczyńskim. Swoją pierwszą samodzielną szopkę wykonał i wystawił do konkursu w wieku pięciu lat. Tę tradycję podtrzymuje do dziś, za co został już wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony.
Wyróżnienie zdobył również na tegorocznym 79 Konkursie Szopek Krakowskich, za szopkę dwustronną w kategorii szopek dużych. Specjalizuje się w szopkach małych a inspirację czerpie z obserwacji Krakowa, który uważa za najpiękniejsze miasto w Polsce.

Trudno się nie zgodzić z zachwytem nad krakowską architekturą. Podczas zwiedzania tego pięknego miasta w okresie świątecznym z całą pewnością warto odwiedzić Pałac Krzysztofory i zobaczyć na własne oczy tegoroczne dzieła krakowskich szopkarzy.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Materiały wykorzystywane do budowy Szopek Krakowskich

Szopki Krakowskie to konstrukcje wykonane z lekkich i nietrwałych materiałów. Są to przede wszystkim takie materiały jak kolorowa folia aluminiowa (niekiedy używane są barwne blaszki), szkło, drewno lub sklejka, tektura, papier i przezroczyste tworzywa sztuczne.

Z biegiem lat szopki zyskiwały na innowacyjności. Na przykład w latach 60-tych pojawiło się oświetlenie elektryczne a ostatnie dziesięciolecia to rozwój mechanicznych elementów.

Wszystkie te materiały w rękach wprawnego artysty składają się w zapierającą dech budowlę, która zachwyca precyzją i mnogością szczegółów.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10