Kontakt

Staniol od Holtex na Konkursie Szopek Krakowskich

Za nami coroczny Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Krakowa. Wystawę tych wspaniałych miniatur wciąż można podziwiać w Pałacu Krzysztofory, do czego gorąco zachęcamy. Szopki Krakowskie to ewenement na światową skalę, który przedstawia zabytkową architekturę Krakowa w scenerii Bożego Narodzenia.

kolorowa folia aluminiowa

5 grudnia nastąpiło ogłoszenie laureatów 79 Konkursu Szopek Krakowskich. Wśród wyróżnionych artystów znalazł się pan Dariusz Czyż, który wykonał przepiękną szopkę dwustronną w kategorii szopek dużych (czyli powyżej 120 cm). Serdecznie gratulujemy i cieszymy się tym bardziej, że do budowy tego dzieła został wykorzystany nasz staniol, czyli kolorowa folia aluminiowa. Wystawę będzie można podziwiać do 27 lutego w Pałacu Krzysztofory.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Krótko o historii Konkursu Szopek Krakowskich

Historia szopek sięga XIX w, kiedy to panował zwyczaj „chodzenia” z szopkami po domach. Zwyczaj ten zaczął jednak zanikać po I Wojnie Światowej. Szopkarska tradycja nie była jednak obojętna Jerzemu Dobrzyckiemu, który kierował magistrackim działem propagandy. W 1937 roku zorganizował on pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich, który po II Wojnie Światowej został wznowiony przez Muzeum Krakowa i corocznie trwa do dziś.

Od tego czasu konkurs znacznie zyskał na renomie i zdobył światową sławę. Sam konkurs oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Szopki Krakowskie to nie tylko misterne dzieło utalentowanego artysty. To wielopoziomowa konstrukcja, która przedstawia zabytkową architekturę Krakowa. Oceniana jest więc nie tylko za efekty wizualne.

Zasady oceny szopek:

Każda szopka oceniana jest anonimowo a w skład jury wchodzą historycy, plastycy, muzealnicy i etnografowie. Kryteriami oceny są: nawiązywanie do tradycji, dekoracyjność, kolorystyka, lalki, architektura, nowatorstwo, elementy ruchome i ogólne wrażenia estetyczne.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Szopkarze krakowscy to ludzie kochający Kraków i tradycję

Konkurs Szopek Krakowskich jest otwarty, dlatego może wziąć w nim udział każdy pasjonat sztuki szopkarstwa. Hobby to łączy ludzi o różnych zawodach. Swoje prace wystawiają robotnicy, lekarze, architekci i wielu innych przedstawicieli różnych rzemiosł.
W konkursie biorą udział również dzieci i młodzież.
Tym co łączy ze sobą wszystkich szopkarzy jest niewątpliwie miłość do Krakowa i tradycji. Niejednokrotnie jest to tradycja rodzinna.

W taki właśnie sposób zaczął swoją historię z szopkami pan Dariusz Czyż, wielokrotnie nagradzany szopkarz krakowski, który do swoich prac używa zakupiony u nas staniol.
Pasję do tworzenia tych majestatycznych budowli odziedziczył po dziadku, wybitnym szopkarzu Stanisławie Paczyńskim. Swoją pierwszą samodzielną szopkę wykonał i wystawił do konkursu w wieku pięciu lat. Tę tradycję podtrzymuje do dziś, za co został już wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony.
Wyróżnienie zdobył również na tegorocznym 79 Konkursie Szopek Krakowskich, za szopkę dwustronną w kategorii szopek dużych. Specjalizuje się w szopkach małych a inspirację czerpie z obserwacji Krakowa, który uważa za najpiękniejsze miasto w Polsce.

Trudno się nie zgodzić z zachwytem nad krakowską architekturą. Podczas zwiedzania tego pięknego miasta w okresie świątecznym z całą pewnością warto odwiedzić Pałac Krzysztofory i zobaczyć na własne oczy tegoroczne dzieła krakowskich szopkarzy.

folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich
folia aluminiowa w szopkach krakowskich

Materiały wykorzystywane do budowy Szopek Krakowskich

Szopki Krakowskie to konstrukcje wykonane z lekkich i nietrwałych materiałów. Są to przede wszystkim takie materiały jak kolorowa folia aluminiowa (niekiedy używane są barwne blaszki), szkło, drewno lub sklejka, tektura, papier i przezroczyste tworzywa sztuczne.

Z biegiem lat szopki zyskiwały na innowacyjności. Na przykład w latach 60-tych pojawiło się oświetlenie elektryczne a ostatnie dziesięciolecia to rozwój mechanicznych elementów.

Wszystkie te materiały w rękach wprawnego artysty składają się w zapierającą dech budowlę, która zachwyca precyzją i mnogością szczegółów.

Nasza kolorowa folia aluminiowa po raz kolejny dumnie prezentuje się na na wystawie Szopek Krakowskich! Zobacz więcej o tej światowej sławy wystawie, którą można podziwiać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie!

 

Klingeryt na uszczelki, czyli kauczukowo-aramidowe płyty uszczelkarskie. Zobacz jakie są właściwości i rodzaje płyt klingerytowych i dowiedz się, jak wybrać dobre uszczelnienie  instalacji!

Naturalny wełniany filc to jeden z najstarszych materiałów tekstylnych na świecie. Wciąż jest bardzo popularny i używany w różnych branżach. Zobacz gdzie można go stosować i poznaj zalety filcu w przemyśle i w życiu codziennym!

Noworoczne podwyżki nie ominęły także płyt uszczelkarskich i szczeliw, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tańszymi zamiennikami od czeskiego producenta - firmy Temac!

Wyprzedaż filcu wełnianego indyjskiego! Płyty filcowe wysokiej jakości. Produkowany metodą prasowania do zastosowań specjalnych.
Wejdź i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Szanowni Klienci!
Informujemy o wzroście cen wprowadzonym przez jednego z naszych dostawców - firmę Gambit. Wejdź i zapoznaj się ze szczegółami.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10