Kontakt

Spunlace- chłonna, miękka i wytrzymała włóknina

Spunlace to włóknina, która wciąż zyskuje na popularności. W dużej mierze przyczyniła się do tego sytuacja epidemiologiczna, czyli okres zwiększonego zapotrzebowania na włókniny medyczne. Najważniejszymi cechami tego materiału są: dobra absorpcja wody, miękkość i wytrzymałość. Do tego jest antystatyczna i nietoksyczna, dlatego dobrze sprawdza się w produktach higieny osobistej. Jednak zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy. W tym artykule dowiesz co to jest Spunlace, na czym polega jej wyjątkowość i gdzie się ją stosuje.

Co to jest Spunlace?

Włóknina typu Spunlace

Jest to włóknina, która swoje właściwości zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji, któremu zawdzięcza również swoją nazwę. Luźne włókna oplatane są przez wiele rzędów strumieni wody pod wysokim ciśnieniem, które przebijają materiał i splatają włókna w mocny i trwały materiał. 
Technologia wiązania wodnego, o której mowa, to system, w którym woda jest emitowana pod dużym ciśnieniem i z dużą prędkością z blisko rozmieszczonych dysz na wstęgę luźnych włókien. Intensywność strumienia wody i wzór podtrzymującego bębna lub pasa splatają, wirują i zwijają włókna wstęgi wokół siebie. Splątanie włókien i tarcie między włóknami daje spójną wstęgę. W procesie tym powstaje włóknina o takich właściwościach jak miękkość, dobra wytrzymałość i wysoka absorpcja wody. 
W standardowej wersji stosuje się włókna poliestrowe i wiskozę. W zależności od proporcji tych włókien materiał wykazuje się nieco odmiennymi właściwościami. Na przykład przewaga włókien poliestrowych daje produkt bardziej zbity i stabilny wymiarowo. Większa obecność wiskozy daje produkt bardziej elastyczny i miękki, dlatego częściej stosowana jest w kontakcie ze skórą. 
Oprócz poliestru i wiskozy stosowana jest również domieszka włókien celulozowych. Nadają ona włókninie charakterystyczną miękkość.
Jest to produkt o estetycznym wyglądzie i wysokiej jakości. Dostępny jest w różnych wzorach, kolorach i gramaturze. 

Omawianą w tym artykule włókninę znajdziesz w dziale WŁÓKNINY I UBRANIA MEDYCZNE  tutaj: Włóknina Spunlace. Zobacz również inne włókniny, których właściwości pozwalają na wykorzystanie w branży medycznej. Możesz wybierać wśród takich materiałów jak: włóknina SMS, Spunbond-Wigofil oraz włókniny laminowane. 

Jak złożyć zamówienie? Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Możesz liczyć na darmowe doradztwo techniczne. Pomożemy wybrać odpowiedni produkt i ustalimy najlepszą cenę!

Włóknina o właściwościach izotropowych

Włóknina Spunlace należy do tak zwanych materiałów izotropowych. Oznacza to, że wykazuje takie same właściwości mechaniczne i termiczne we wszystkich kierunkach. Jest to spowodowane procesem produkcji, w którym włókna są ze sobą specjalnie łączone i splatane. Właściwość ta czyni włókninę bardzo trwałym materiałem, który może być używany do produkcji różnych elementów. Można powiedzieć, że jest to technologia produkcji na krzyż. Takie krzyżowe ułożenie włókien pozwala na uzyskanie materiału o jednolitej strukturze i określonych właściwościach.
Włóknina izotropowa jest odporna na ścieranie, deformację i uszkodzenia mechaniczne. Jest to bardzo przydatna cecha dla producentów różnych materiałów i wyrobów gotowych. Stwarza wiele możliwości, od gotowych ubrań medycznych, po chusteczki, czyściwa, ściereczki, różnego rodzaju podkładki i wiele innych.

spunlace
Włóknina typu spunlace

Włóknina typu spunlace produkowana jest w różnych wzorach i kolorach

spunlace
Spunlace na ubrania i podkłady medyczne

Spunlace jest wytrzymała, chłonna i miękka, dlatego dobrze sprawdza się w różnego rodzaju podkłądach medycznych, prześcieradłach itp.

Inne właściwości Spunlace

Jest to włóknina o wielu zaletach. Jednak o jej wyborze wśród innych włóknin, decyduje przede wszystkim dobra absorpcja wody. Wykonane z niej produkty są więc miękkie i chłonne. Jest to szczególnie pożądane w takich produktach jak chusteczki, ściereczki i inne produkty higieniczne.

Jakie jeszcze właściwości ma ta włóknina?

 • Bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna. Jest to materiał izotropowy, czyli tak samo wytrzymały we wszystkich kierunkach.
 • Nie rozwarstwia się i nie strzępi.
 • Ma właściwości antystatyczne. Jest to szczególnie istotne przy takich produktach jak fartuchy medyczne i inne ubrania.
 • Jest miękka w dotyku. To również jest cecha szczególnie pożądana w ubraniach medycznych i produktach higieny osobistej.
 • Nie wywołuje alergii i jest nietoksyczna. Włóknina ta może być bezpiecznie stosowana w kontakcie ze skórą. Jest nie tylko miękka i estetyczna, ale również bezpieczna dla skóry.
 • Właściwości oddychające. Materiał ma wyjątkowo dobrą zdolność oddychania. To kolejna zaleta włókniny, z której można szyć fartuch medyczne i inne elementy garderoby. 

Wszystkie te właściwości dedykują włókninę typu spunlace do wielu różnych zastosowań. Nie tylko branża medyczna korzysta z jej walorów.

Spunlace na odzież medyczną

spunlace na odzież medyczną
Spunlace na odzież medyczną

Wszystkie przedstawione właściwości włókniny typu spunlace kwalifikują ją, między innymi, do kategorii włóknin medycznych. Doskonale sprawdza się w produkcji odzieży medycznej, prześcieradeł, pościeli, fartuchów itp.

Odzież wykonana z tej włókniny jest estetyczna i funkcjonalna. Składają się na miękkość, właściwości antyalergiczne, wytrzymałość, antystatyczność i dobra wentylacja materiału.

Ubrania zapewniają więc komfort i bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w pracy lekarzy, pielęgniarek i ogólnie pojmowanego personelu medycznego. Ważną cechą włókniny jest jej wytrzymałość mechaniczna oraz fakt, że się nie strzępi i nie rozwarstwia. Odzież można więc nosić bez obawy, że ten lekki i oddychający materiał podrze się w najmniej odpowiedniej chwili. Dzięki właściwościom oddychającym odzież jest komfortowa. Odprowadza wilgoć z ciała i nie powoduje pocenia. Poza tym jest bezpieczna dla skóry. Nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Materiał ten można stosować nawet w kontakcie ze skórą niemowlęcia. Miękkość w dotyku również dostarcza pozytywnych wrażeń podczas użytkowania odzieży. 

Wszystkie wymienione cechy włókniny sprawiają, że Spunlace do ubrań medycznych jest dobrym i często stosowanym rozwiązaniem. Oprócz wartości użytkowych cechuje się również odpornością na brud, co zapewnia dodatkowe walory estetyczne. Ponadto charakteryzuje się ona elastycznością, dzięki czemu jest idealna do projektowania odzieży, która ma być noszona przez ludzi o różnych sylwetkach i rozmiarach.

Pozostałe zastosowania materiału Spunlace

Inne zastosowania obejmują również produkcję materiałów opatrunkowych i higienicznych oraz materiałów do czyszczenia powierzchni. Spunlace jest szeroko stosowany także przez konstruktorów mebli tapicerowanych, ponieważ ten miękki i wytrzymały materiał jest doskonałym rozwiązaniem do tworzenia trwałych mebli.  Jest to niewiarygodnie szeroki zakres zastosowań tego materiału, co powoduje, że jest on bardzo pożądanym produktem na rynku.

ZASTOSOWANIA: przemysł, zdrowie i uroda, artykuły jednorazowego użytku, przemysł samochodowy, medycyna i opieka zdrowotna.

Mopy i ściereczki z włókniny Spunlace

Dzięki bardzo dobrej chłonności wody i miękkości włóknina tego typu jest doskonałym materiałem do produkcji mopów i ściereczek do czyszczenia powierzchni. Mop z włókniny na bazie wiskozy jest delikatny i nie niszczy wrażliwych na uszkodzenia powierzchni. Zatrzymuje wodę i nie pozostawia śladów. Bardzo dobrze sprawdza się na drewnianych podłogach i gładkich płytkach ceramicznych.

Włóknina ta jest popularna wśród naszych klientów, którzy wykorzystują ją jako materiał do czyszczenia i polerowania samochodów. Jej miękkość i pozostałe właściwości sprawiają, że tego typu ściereczki nie rysują lakieru i nie pozostawiają brzydkich smug. Ściereczki z włókniny Spunlace mogą być więc stosowane wszechstronnie, zarówno w domu, jak i w warsztacie i różnych zastosowaniach przemysłowych. 

Włóknina Spunlace na nawilżane chusteczki kuchenne

spunlace
Spunlace to dobry materiał na różnego rodzaju nawilżane chusteczki

Chusteczki kuchenne są wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają używania dodatkowych środków czyszczących, płukania czy prania. A włókniny wykonane metodą spunlace doskonale się do tego celu nadają. Jest to doskonałe połączenie wytrzymałości i czystości syntetycznego poliestru z chłonnymi właściwościami celulozy. Dużą zaletą tego rodzaju chusteczek jest to, że nie pozostawiają puchu po wytarciu, jak to często się dzieje po użyciu papierowego ręcznika.

Takie jednorazowe chusteczki po prostu wyrzuca się po użyciu do śmieci. Dzięki nim sprzątanie jest szybsze i przyjemniejsze. Nawilżane chusteczki doskonale sprawdzają się w podróży, gdzie nie zawsze mamy pod ręką papierowy ręcznik i środek do czyszczenia. Równie wygodne są w tej sytuacji chusteczki do mycia rąk, które warto mieć zawsze przy sobie.

Jeśli szukasz materiału odpornego na rozdarcie i inne uszkodzenia mechaniczne, a zarazem delikatnego dla powierzchni, spunlace na bazie wiskozy będzie idealnym rozwiązaniem.

spunlace

Włóknina typu spunlace stosowana jest w kosmetyce, na przykład jako chusteczka do demakijażu

spunlace

Chusteczki ze Spunlace są wytrzymałe, a zarazem miękkie i delikatne, dlatego doskonale nadają się dla niemowląt

Super wytrzymałość i delikatność w jednym produkcie

Włóknina na bazie wiskozy jest również doskonałym materiałem na nawilżane chusteczki kosmetyczne. Jest miękka i wytrzymała, a przy tym nie powoduje podrażnień skóry. Może być z powodzeniem stosowana w kontakcie z delikatną skórą dzieci i niemowląt oraz ze skórą skłonną do podrażnień. Wykorzystywana jest do produkcji takich akcesoriów jak:

 • gaza i chusteczki medyczne,
 • chusteczki kosmetyczne,
 • chusteczki dla niemowląt,
 • chusteczki domowe i przemysłowe,
 • ręczniki fryzjerskie,
 • pościel jednorazowa w placówkach medycznych,
 • płatki do demakijażu,
 • prześcieradła medyczne

Włóknina typu spunlace jest więc produktem nowej generacji, a jej zastosowanie jest właściwie wszechstronne. Jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość, a zarazem delikatność. Czynnikiem decydującym o jej wyborze jest przede wszystkim dobra chłonność wody, dzięki którym jest tak dobrym materiałem na różnego rodzaju chusteczki i ściereczki. 

Jest to również doskonały materiał na odzież medyczną, ponieważ nie tylko doskonale chłonie wodę, ale jej nie przepuszcza. Jest przyjazny dla skóry i komfortowy w użytkowaniu. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że włóknina jest wytrzymała mechanicznie i termicznie we wszystkich kierunkach. Nie rozwarstwia się i nie strzępi. Dzięki temu jest z powodzeniem wykorzystywana w wymagającej branży medycznej, gdzie bezpieczeństwo i komfort użytkowania są sprawą priorytetową. 

Wytrzymałość i delikatność w jednym produkcie to gwarancja komfortu i długotrwałego użytkowania. Jest ona idealnym materiałem do wytworzenia trwałych, odpornych na uszkodzenia elementów takich jak opatrunki medyczne, ubrania ochronne i inne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te zalety sprawiają, że włóknina staje się coraz bardziej popularnym i uznawanym materiałem na rynku.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10