Kontakt

Roving szklany w modelarstwie

Omawiany w artykule produkt znajdziesz w dziale SUROWCE, w poddziale WŁÓKNA CIĘTE I ROVINGI PASMOWE. Zapoznaj się również z innymi surowcami, takimi jak przędze techniczne, pulpy techniczne czy jedwab szkalny.

Jak złożyć zamówienie? Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Możesz liczyć na darmowe doradztwo techniczne. Pomożemy wybrać odpowiedni produkt i ustalimy najlepszą cenę!

Zastosowanie rovingu szklanego w modelarstwie

Roving szklany to materiał włókienniczy, składający się z długiej taśmy z drobnych włókien szklanych, zebranych w skręconą i nierozdzieloną jednostkę. Jest bardzo wytrzymały na rozciąganie i stosowany przede wszystkim do wzmocnienia konstrukcyjnego w laminatach poliestrowych lub epoksydowych. Często używany jest również w przemyśle samochodowym, w produkcji kadłubów łodzi, balustrad, wiatrołapów, a także w przemyśle lotniczym i kosmicznym do produkcji konstrukcji i osłon zbrojnych. 
Jednak oprócz tych zastosowań roving szklany jest bardzo popularnym materiałem w modelarstwie i rękodziele. 

Właściwości rovingu szklanego w rękodziele i modelarstwie

roving szklany pasmowy
roving szklany pasmowy

Roving z włókna szklanego to bardzo popularny materiał w rękodziele i modelarstwie. To zastosowanie wynika oczywiście z jego właściwości takich jak:

 • Łatwość w formowaniu. Dzięki łatwości w formowaniu i elastyczności doskonale sprawdza się w różnych projektach modelarskich i konstrukcyjnych.
 • Łatwość w laminowaniu. Dzięki łatwości w laminowaniu z żywicą epoksydową i poliestrową można uzyskać mocną i trwałą konstrukcję.
 • Wytrzymałość. Jest bardzo wytrzymały mechanicznie i odporny na rozciąganie, co czyni go doskonałym materiałem w różnego rodzaju zastosowaniach konstrukcyjnych.
 • Niska waga. Lekkość jest kolejną cechą, która odgrywa znaczącą rolę w modelarstwie
 • Trwałość. Jest odporny na korozję, promieniowanie UV i chemikalia, dzięki czemu może być stosowany w różnorodnych warunkach.
 • Odporność na wysokie i niskie temperatury.

Wyroby modelarskie z włóknem szklanym

Roving szklany jest materiałem, który jest bardzo popularny w modelarstwie, ze względu na swoją wytrzymałość, łatwość obróbki i niską wagę. Oto kilka przykładów wyrobów modelarskich wykonanych z rovingu szklanego:

roving szklany
Włókno szklane stosowane jest w produkcji zdalnie sterowanych samolotów i dronów
 • Kadłuby modeli samolotów. Roving ze szkłem jest często używany do wzmocnienia kadłubów modeli samolotów, szczególnie tych, które są zdalnie sterowane i wymagają większej wytrzymałości.

 • Łodzie i modele żaglowe. Ze względu na lekkość i wytrzymałość roving z włókien szklanych jest popularnym materiałem do produkcji łodzi i modeli żaglowych. Może być używany do wzmacniania kadłubów, pokładów i innych elementów.

 • Modele RC samochodów i dronów. Roving szklany może być również wykorzystany do produkcji modeli zdalnie sterowanych samochodów i dronów. Może być używany do wzmacniania ramy i innych elementów konstrukcyjnych, aby zwiększyć wytrzymałość i trwałość modelu.

 • Modele kolejowe. Roving ze szkła może być również używany do produkcji modeli kolejowych, szczególnie tych, które są bardziej zaawansowane technicznie i wymagają większej wytrzymałości.

 • Figurki i modele do gier. Włókna szklane mogą być używane do produkcji figurek i modeli do gier, szczególnie tych, które są używane do gier bitewnych. 

W rękodziele włókno szklane jest stosowane do produkcji wielu różnych wyrobów. Może to być również biżuteria, lampy, wazony czy ozdoby. Może być też wykorzystane do wzmocnienia konstrukcji meblowych czy elementów dekoracyjnych.

Włókno szklane i żywica epoksydowa — super połączenie

Roving szklany i żywica epoksydowa to popularne materiały, które często są stosowane razem w celu produkcji wytrzymałych i trwałych wyrobów. Oto kilka przykładów takich wyrobów:

włókno szklane do produkcji nart
Włókno szklane stosowane jest w produkcji sprzętu sportowego
 • Kajaki i łodzie. Włókno szklane i żywica epoksydowa są często używane do produkcji kajaków i łodzi. Razem tworzą one mocną, lekką i odporną na korozję powłokę, która jest odporna na działanie wody.
 • Panele laminowane. Roving z włókna szklanego i żywica epoksydowa są używane do produkcji lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych paneli laminowanych. Są one stosowane w konstrukcjach budowlanych, w produkcji mebli i innych wyrobów.

 • Elementy motoryzacyjne. Lekkość i wytrzymałość tych dwóch materiałów doskonale sprawdza się również w branży motoryzacyjnej. Używane są do produkcji zbiorników paliwa, osłon silnika i elementów aerodynamicznych.

 • Zbiorniki i rurociągi. Połączenie włókna szklanego z żywicą epoksydową tworzy materiał odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Doskonale więc sprawdza się w produkcji zbiorników i rurociągów, które służą do przechowywania i transportu różnych substancji.

 • Elementy architektoniczne. Roving szklany i żywica epoksydowa są używane w produkcji różnych elementów architektonicznych, takich jak balustrady, schody czy elewacje. Są one lekkie, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne
 • Akcesoria sportowe. Właściwości włókna szklanego połączonego z żywicą epoksydową doskonale sprawdzają się w produkcji sprzętu sportowego, na przykład desek surfingowych czy nart.

Inne przykłady wykorzystania rovingu szklanego

Tego rodzaju włókna szklane mogą być wykorzystywane w wielu różnych aplikacjach, na przykład:

 • Wzmacnianie tworzyw sztucznych. Roving z włókien szklanych jest często stosowany do wzmacniania tworzyw sztucznych, takich jak żywice epoksydowe, poliestrowe czy winylowe. Dzięki temu tworzywa stają się bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 • Produkcja laminatów. Roving może być wykorzystywany do produkcji laminatów, które są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i budowlanym. Laminaty są trwałe, lekkie i odporne na korozję, co sprawia, że są idealnym materiałem do produkcji elementów konstrukcyjnych.

 • Izolacja termiczna. Może być wykorzystywany do izolacji termicznej w budynkach, piecach przemysłowych czy kotłach. Włókna szklane zapewniają izolację termiczną, dzięki czemu można zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty eksploatacji.

 • Produkcja tkanin szklanych. Roving z włókien szklanych jest podstawowym materiałem do produkcji tkanin szklanych, które są stosowane w wielu różnych aplikacjach, takich jak produkcja filtrów, mat izolacyjnych, tkanin do produkcji laminatów czy tkanin do produkcji elementów kompozytowych. 

 • Produkcja rur i kanałów. Roving szklany jest często stosowany do produkcji rur i kanałów, które są stosowane w wielu różnych zastosowaniach, takich jak przesyłanie wody, gazów czy substancji chemicznych. Dzięki temu, że szkło jest odporne na korozję, rury i kanały wykonane z rovingu szklanego są bardzo trwałe i mają długą żywotność.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10