Preszpan to papier na uszczelki, który może być stosowany jako alternatywa dla nisko parametrowych płyt uszczelkarskich. Najczęściej stosowany jest w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, transformatorach olejowych i innych urządzeniach elektrycznych. Niewątpliwą zaletą preszpanu jako papieru uszczelkarskiego jest gładka i trudno nasiąkliwa powierzchnia. Oprócz bardzo wytrzymałej konstrukcji posiada również właściwości elektroizolacyjne.
Papier uszczelkowy – preszpan
Preszpan to rodzaj papieru uszczelkowego, powstałego na bazie masy celulozowej. Produkowany jest w postaci twardego kartonu o gładkiej powierzchni i wysokiej odporności mechanicznej na ścieranie i zginanie.
Do produkcji preszpanu używa się wysokiej jakości, szlachetnych surowców włóknistych w postaci półmasy bawełnianej, twardej masy celulozowej i makulatury. Jedną z cech preszpanu, która kwalifikuje go na papier na uszczelki, jest gładka powierzchnia. Efekt gładkości uzyskuje się poprzez prasowanie i gładzenie materiału w kalandrze frakcyjnym. Jest to urządzenie o obrotowych walcach, służące do nadawania połysku oraz wygładzania różnego rodzaju materiałów, w tym papieru. Ponadto preszpan pozwala się tłoczyć, wykrawać, zgniatać i częściowo formować, dlatego jest dobrym materiałem na wykrawanie uszczelek o różnych kształtach.
Choć preszpan należy do materiałów izolacyjnych klasy A (nisko parametrowych), to wytrzymuje on krótkotrwałe obciążenia termiczne, na przykład przez kilka sekund 350°C, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Jest również odporny na przebicia elektryczne i nie posiada określonej temperatury mięknięcia.
Różne rodzaje i zastosowanie preszpanu
Zależnie od gatunku celulozy, obróbki wstępnej włókien i ustawienia maszyn uzyskuje się różne rodzaje preszpanu na o rozmaitych właściwościach:
preszpan silnikowy – elementy wykrawane i kształtki, korpusy cewek, stojany i tarcze końcowe wirników, podkładki
preszpan szlachetny – wykładziny żłobków, izolacje zewnętrzne, izolacje wewnętrzne w maszynach elektrycznych, elementy wykrawane
preszpan transformatorowy – elementy transformacyjne w transformatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe, izolacje rdzeni
preszpan kondensatorowy — elementy transformacyjne w kondensatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe
Preszpan na uszczelki występuje zazwyczaj w postaci arkuszy o grubości od 0,1 do 4 mm. W zależności od rodzaju może występować w różnych kolorach, na przykład szaro-czarnym czy naturalnym, jednak najczęściej występuje on w kolorze brązowym.