Kontakt

Preszpan – papier na uszczelki

Preszpan to papier na uszczelki, który może być stosowany jako alternatywa dla nisko parametrowych płyt uszczelkarskich. Najczęściej stosowany jest w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, transformatorach olejowych i innych urządzeniach elektrycznych. Niewątpliwą zaletą preszpanu jako papieru uszczelkarskiego jest gładka i trudno nasiąkliwa powierzchnia. Oprócz bardzo wytrzymałej konstrukcji posiada również właściwości elektroizolacyjne.

Papier uszczelkowy – preszpan

Preszpan to rodzaj papieru uszczelkowego, powstałego na bazie masy celulozowej. Produkowany jest w postaci twardego kartonu o gładkiej powierzchni i wysokiej odporności mechanicznej na ścieranie i zginanie.

papier na uszczelki PRESZPAN
papier na uszczelki PRESZPAN
papier na uszczelki PRESZPAN
papier na uszczelki PRESZPAN
papier na uszczelki PRESZPAN
papier na uszczelki PRESZPAN

Do produkcji preszpanu używa się wysokiej jakości, szlachetnych surowców włóknistych w postaci półmasy bawełnianej, twardej masy celulozowej i makulatury. Jedną z cech preszpanu, która kwalifikuje go na papier na uszczelki, jest gładka powierzchnia. Efekt gładkości uzyskuje się poprzez prasowanie i gładzenie materiału w kalandrze frakcyjnym. Jest to urządzenie o obrotowych walcach, służące do nadawania połysku oraz wygładzania różnego rodzaju materiałów, w tym papieru. Ponadto preszpan pozwala się tłoczyć, wykrawać, zgniatać i częściowo formować, dlatego jest dobrym materiałem na wykrawanie uszczelek o różnych kształtach.

Choć preszpan należy do materiałów izolacyjnych klasy A (nisko parametrowych), to wytrzymuje on krótkotrwałe obciążenia termiczne, na przykład przez kilka sekund 350°C, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Jest również odporny na przebicia elektryczne i nie posiada określonej temperatury mięknięcia.

Różne rodzaje i zastosowanie preszpanu

Zależnie od gatunku celulozy, obróbki wstępnej włókien i ustawienia maszyn uzyskuje się różne rodzaje preszpanu na o rozmaitych właściwościach:

  • preszpan silnikowy – elementy wykrawane i kształtki, korpusy cewek, stojany i tarcze końcowe wirników, podkładki

  • preszpan szlachetny – wykładziny żłobków, izolacje zewnętrzne, izolacje wewnętrzne w maszynach elektrycznych, elementy wykrawane

  • preszpan transformatorowy – elementy transformacyjne w transformatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe, izolacje rdzeni

  • preszpan kondensatorowy — elementy transformacyjne w kondensatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe

Preszpan na uszczelki występuje zazwyczaj w postaci arkuszy o grubości od 0,1 do 4 mm. W zależności od rodzaju może występować w różnych kolorach, na przykład szaro-czarnym czy naturalnym, jednak najczęściej występuje on w kolorze brązowym.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10