Kontakt

Preszpan elektrotechniczny – wpływ wilgoci na przewodność elektryczną

Preszpan elektrotechniczny stosowany jest w izolacji urządzeń elektrycznych. Jest to rodzaj wielowarstwowej tektury, wytwarzanej z włókien roślinnych. Ma gładką i trudnonasiąkalną powierzchnię oraz dużą wytrzymałość mechaniczną. Preszpan jest odporny na przebicie elektryczne i wytrzymuje krótkotrwałe obciążenia termiczne do 350°C. Dzięki tym właściwościom jest bardzo dobrym izolatorem w różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych.

Konduktywność preszpanu elektrotechnicznego a wilgoć w izolacji

Preszpan elektrotechniczny jest materiałem szeroko wykorzystywanym w elektrotechnice. Stosowany jest głównie w izolacji papierowo-olejowej transformatorów energetycznych. Jakość i skuteczność tego rodzaju izolacji zależy w dużej mierze od zawartości wilgoci, której nadmiar powoduje jej krótszą żywotność, a tym samym straty ekonomiczne.

preszpan elektrotechniczny
preszpan elektrotechniczny

Informacja na temat ilości wilgoci, która zbiera się w preszpanowej izolacji, jest bardzo ważna, ponieważ pozwala ustalić jej żywotność w transformatorach elektrycznych. Istnieją bowiem badania, które wykazują zależność zawilgocenia izolacji od konduktywności preszpanu elektrotechnicznego.

Wynika z nich fakt, że istnieje bardzo silna zależność między przewodnością elektryczną (konduktywnością) izolacji a zawartością wilgoci w warunkach stałoprądowych. W praktyce preszpan z biegiem lat traci swoje właściwości elektroizolacyjne, ponieważ nie da się uniknąć stopniowego gromadzenia się wilgoci w papierze.

Jest to jednak powolny proces, ponieważ preszpan jest specjalnie prasowany z wielu warstw wysokiej jakości włókien roślinnych, dzięki czemu posiada gładką, trudnonasiąkalną i odporną na uszkodzenia mechaniczne powierzchnię.

Jak powstaje preszpan elektrotechniczny?

Skuteczność izolacyjna preszpanu elektrotechnicznego jest możliwa dzięki surowcom o najwyższej jakości oraz dzięki technologii produkcji tego papieru uszczelkowego. W jego skład wchodzą takie surowce jak:

  • szlachetne surowce włókniste w postaci półmasy bawełnianej

  • twarda masa celulozowa

  • makulatura

Efekt końcowy uzyskuje się poprzez filcowanie na mokro włókien roślinnych, a następnie poprzez warstwowanie i prasowanie. Aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni, preszpan jest wygładzany w kalandrze frykcyjnym i polerowany kamieniami agatowymi.

W ten sposób powstaje preszpan elektrotechniczny, czyli papier na uszczelki, szeroko stosowany w elektrotechnice dzięki właściwościom elektroizolacyjnym. Najczęściej stosowany jest w izolacji papierowo-olejowej, ponieważ daje się łatwo impregnować olejem transformatorowym.

Oprócz zastosowania w elektrotechnice preszpan wykorzystywany jest również w przemyśle poligraficznym, we włókiennictwie i krawiectwie, w produkcji szkieletów cewek i różnego rodzaju uszczelek do wody, olejów itp. Produkowany jest w grubości od 0,1 mm do 50 mm i posiada charakterystyczny, brązowy kolor.

preszpan elektrotechniczny
preszpan elektrotechniczny
preszpan elektrotechniczny
preszpan elektrotechniczny

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10