Kontakt

Odporna na glikol płyta uszczelkarska TEMAPLUS w instalacji chłodniczej

Omawianą w tym artykule płytę uszczelkarską znajdziesz w dziale USZCZELNIENIA TECHNICZNE tutaj: TEMAPLUS. Zobacz również inne płyty uszczelniające, przeznaczone zarówno do uniwersalnych, jak i specjalistycznych zastosowań.

Jak złożyć zamówienie? Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Możesz liczyć na darmowe doradztwo techniczne. Pomożemy wybrać odpowiedni produkt i ustalimy najlepszą cenę!

Odporna na glikol płyta uszczelkarska TEMAPLUS w instalacji chłodniczej

płyta uszczelkarska Temaplus
płyta uszczelkarska Temaplus

W zależności od rodzaju instalacji chłodniczej i temperatury w której ona pracuje, stosuje się różnego rodzaju uszczelnienia. W przypadku gdy temperatura osiąga wartości minusowe, na przykład w układach chłodniczych mroźni czy lodowisk, należy wybrać płytę uszczelkarską odporną na działanie glikolu, na przykład TEMAPLUS. Jest to konieczne w przypadku instalacji, w których ta substancja chemiczna została zastosowana jako zabezpieczenie przed zamarzaniem. Roztwór wodny glikolu stanowi bowiem jeden z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na obniżenie temperatury krzepnięcia medium w instalacji. W zależności od nasycenia roztworu, jego temperatura zamarzania może sięgać nawet -55°C. Właściwe uszczelnienie instalacji jest bardzo ważną sprawą, ponieważ glikol jest substancją silnie toksyczną i stanowi zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Co to jest glikol?

Glikol to rodzaj cieczy stosowanej w układach chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji. Jest ona bardzo skuteczna w utrzymaniu temperatury wewnątrz instalacji, ponieważ ma zdolność do absorbowania energii cieplnej. Glikole są również odporne na starzenie się i można je bezpiecznie stosować przez dłuższy czas. Są one dostępne w różnych postaciach, takich jak oleje i płyny. Mogą być stosowane zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i domowych. Są szeroko używane w systemach chłodzenia, klimatyzacji i wentylacji do utrzymywania optymalnej temperatury wewnątrz budynków. 

Glikol jest jednak toksyczny w wysokich stężeniach, dlatego właściwe uszczelnienie instalacji jest szczególnie ważne w przypadku tej substancji.. Zaleca się również korzystanie z profesjonalnego sprzętu do monitorowania poziomu glikolu w systemach chłodzenia i wentylacji. W ten sposób można upewnić się, że wszelkie potencjalne szkody są minimalizowane. Glikol jest ważnym elementem utrzymania bezpieczeństwa wewnątrz budynku i przede wszystkim należy pamiętać o jego odpowiednim użytkowaniu.

Jednak nie każdy rodzaj glikolu jest aż tak szkodliwy. Wyróżnia się jego dwa podstawowe rodzaje, z których jeden jest ekologiczny:

  • Glikol propylenowy – jest to właśnie glikol ekologiczny, którego główną zaletą jest całkowita nieszkodliwość. Najczęściej stosowany jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przedostania się preparatu do żywności lub gleby. Zazwyczaj ma barwę zieloną, by podkreślić jego ekologiczny charakter. Wszystkie jego składniki są ekologiczne a parametry potwierdzone odpowiednimi atestami. W przypadku instalacji wymagającej chłodziwa o większej pojemności cieplnej warto zdecydować się na glikol propylenowy, gdyż instalacje takie pracują wtedy wydajniej. 

  • Glikol etylenowy – etylen jest szkodliwy, zatem jego stosowanie jest zakazane w miejscach i instalacjach, w których istnieje ryzyko przedostania się substancji do żywności i gleby. Spożycie substancji może doprowadzić nawet do zgonu. Zazwyczaj płyn zabarwia się na niebiesko, by odróżnić go od ekologicznego odpowiednika. Płyn charakteryzuje się niższą lepkością, co z kolei przekłada się na pracę pompy i dalszą eksploatację systemu. W przypadku tego rodzaju glikolu właściwe uszczelnienie jest bardzo ważną kwestią bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i dla środowiska naturalnego.

Płyta uszczelkarska TEMAPLUS odporna na glikole

temaplus
płyta Temaplus stosowana jest w instalacjach chłodniczych, takich jak lodowiska i mroźnie

Najczęściej stosowane w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych rozwiązania techniczne opierają się na zamkniętych układach hydraulicznych. Zawierają one czynnik pośredniczący w przenoszeniu energii pomiędzy poszczególnymi urządzeniami układu. Obecnie najczęściej stosowanym czynnikiem w systemach chłodniczych jest woda. Posiada ona odpowiednie ciepło właściwe, niską lepkość, jest nietoksyczna, łatwo dostępna i jest ekonomicznym medium pośredniczącym w przenoszeniu energii. Jednak w instalacjach, w których temperatura może spaść poniżej 0°C, na przykład na lodowiskach czy mroźniach, może dojść do zamarznięcia wody, a tym samym do awarii instalacji chłodniczej. Wówczas dodaje się do wody substancje, które są odporne na niskie temperatury. Jedną z najbardziej popularnych stosowanych w chłodnictwie substancji jest glikol etylowy. Jest to organiczny związek chemiczny, będący najprostszym alkoholem cukrowym, mającym postać bezbarwnej, bezzapachowej, syropowatej cieczy. Niestety glikol posiada silne właściwości toksyczne, a jego doustne spożycie może doprowadzić nawet do śmierci. Kluczowe więc staje się właściwe uszczelnienie instalacji, na przykład płytą uszczelkarską Temaplus, odporną na działanie glikoli: TEMAPLUS.  Zawiera ona wysokoodporne włókna aramidowe oraz termoodporne wypełniacze, spajane specjalnym NBR.

Płyta uszczelniająca TEMAPLUS jest odporna na działanie glikolu, dlatego doskonale sprawdza się w branży chłodniczej. Ponadto jej wytrzymałość mechaniczna oraz skład, kwalifikują ją do uszczelniania układów olejowych, smarów, alkoholi, gazów, węglowodorów, materiałów pędnych, płynów chłodniczych oraz większości rozcieńczonych kwasów i zasad

Podczas wyboru uszczelnienia do instalacji zawierającej glikol, należy więc upewnić się, czy jest ono odporne na działanie tej toksycznej substancji. Jest to bardzo ważny czynnik, który powinien decydować o wyborze uszczelek. W razie wątpliwości warto zapytać o to sprzedawcę lub producenta, który wyjaśni zastosowanie danej płyty oraz jej parametry.

Właściwości płyty uszczelkarskiej na glikol TEMAPLUS

Odporna na działanie glikolu płyta uszczelkarska TEMAPLUS jest uniwersalną płytą, zawierającą wysokoodporne włókna aramidowe oraz termoodporne wypełniacze, spajane specjalnym NBR. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne, odpowiednie do uszczelnienia:

  • układów olejowych,
  • materiałów pędnych,
  • smarów,
  • alkoholi,
  • gazów,
  • węglowodorów,
  • płynów chłodniczych,
  • większości rozcieńczonych kwasów i mediów zasadowych.

Parametry pracy płyty uszczelkarskiej TEMAPLUS zawierają się w następującym zakresie:

 

Maksymalne ciśnienie

   13 MPa

Maksymalna temperatura chwilowa 

   4500C

Temperatura pracy ciągłej

   2500C

Temperatura pracy ciągłej z parą wodną

   2000C

 

Biorąc pod uwagę właściwości płyty TEMAPLUS oraz jej odporność na działanie glikolu okazuje się, że jest ona doskonałym rozwiązaniem w układach chłodniczych, zawierających roztwór tej substancji chemicznej. Nie tylko stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed toksycznym i niebezpiecznym glikolem, ale posiada także doskonałe właściwości mechaniczne, zapewniające jej długą żywotność.

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Polifluorek winylidenu (PVDF) i teflon (PTFE) to dwa wyjątkowe polimery fluorowęglowodorowe. Obydwa odgrywają ważną rolę w świecie tworzyw konstrukcyjnych.

Zobacz jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Kiedy warto zastosować PTFE a kiedy PVDF?

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10