Kontakt

Folia aluminiowa jak segregować?

Wraz ze wzrastającą świadomością społeczną dotyczącą recyklingu, pojawia się pytanie, jak segregować folię aluminiową. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ troska o środowisko naturalne nie dotyczy jedynie niezaśmiecania planety, lecz również oszczędzania energii potrzebnej na wytworzenie potrzebnych do życia produktów.

Gdzie wyrzucać folię aluminiową?

Sposób segregacji odpadów określony jest przez rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (DZ.U. Z 2017 r. poz. 19). Sama segregacja śmieci ma na celu oddzielenie surowców od odpadów, których nie da się już przetworzyć.

Folia aluminiowa — segregacja

Zgodnie z rozporządzeniem aluminium należy do kategorii „metale i tworzywa sztuczne". W zależności od gminy przepisy mogą się nieznacznie różnić między sobą, jednak kwestia wyboru kategorii dla wyrobów metalowych nie budzi wątpliwości. Przykładem takiego „wątpliwego” produktu może jednak okazać się karton po mleku. Jest to przykład odpadu wielomateriałowego, a przez wzgląd na aluminium wyścielające wnętrze kartonu, należy wrzucić go nie do papieru, a do pojemnika z metalami i tworzywami sztucznymi.

folia aluminiowa w rolce
folia aluminiowa w rolce

Ponieważ folia aluminiowa jest w naszych domach wszechobecna, warto zadbać o jej właściwą segregację. A jaki jest dalszy los metalowego odpadu? Po tym, jak trafi do właściwego pojemnika odbierany, jest przez firmę odbierającą odpady, a następnie:

  • na linii sortowniczej aluminium jest wyselekcjonowane z reszty odpadów metalowych i sztucznych

  • po przetransportowaniu do recyklera aluminium jest rozdrabniane na cząstki i strzępione na płatki, a następnie przesiewane w sitach w celu usunięcia zanieczyszczeń

  • następnie metodą termiczną usuwane są powłoki lakierowane, farby i inne zanieczyszczenia, po czym następuje ponowne przesiewanie

  • topienie surowca w piecach

  • rafinowanie i filtrowanie stopionego aluminium

  • odlewanie oraz walcowanie aluminium do postaci arkuszy, z których powstają kolejne opakowania

Mimo rosnącej świadomości społecznej, dotyczącej konieczności segregowania odpadów, wciąż na terenach zielonych można się natknąć na pozostawione aluminiowe puszki i inne odpady. Należy jednak pamiętać, że aluminium jest odporne na korozję i wykonana z niego puszka rozkłada się nawet 200 lat!

Korzyści z segregowania folii aluminiowej i recyklingu

Segregacja odpadów ma kluczowe znaczenie w kontekście ich ponownego przetworzenia. Aluminium jest jednym z najbardziej popularnych pierwiastków na naszej planecie, jednak koszt wyprodukowania konkretnego produktu, na przykład puszki czy folii aluminiowej jest wysoki pod względem energetycznym i ekonomicznym. Jakie są więc korzyści z segregowania folii aluminiowej?

  • oszczędność nieodnawialnych zasobów rudy boksytu i ropy naftowej, potrzebnych do wytworzenia produktów z naturalnych zasobów aluminium

  • oszczędność około 95% energii elektrycznej, która wynika z wykorzystania produktów z recyklingu, zamiast wykorzystania naturalnych zasobów

  • dzięki ponownemu przetworzeniu koszt wyprodukowania aluminium zmniejsza się o około 60%

  • korzyści ekonomiczne, takie jak miejsca pracy w punktach skupu i w przetwórstwie

  • spadek emisji gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery

  • spadek zanieczyszczenia powietrza

  • oszczędność wody

  • zmniejszenie zanieczyszczenia gleby

  • spadek ilości odpadów na składowisku śmieci

  • spadek ceny metalowych produktów

Recykling i segregowanie folii aluminiowej jest więc opłacalne ze względów ekonomicznych oraz środowiskowych. Innymi produktami metalowymi, których ponowne przetworzenie przynosi takie korzyści, są puszki z blachy stalowej, naczynia do gotowania, rury, druty, drobny złom, metalowe narzędzia, pokrywki od słoików, kapsle itp.

Biorąc pod uwagę korzyści dla środowiska naturalnego oraz korzyści ekonomiczne, każdy z nas powinien wziąć do siebie kwestię osobistej odpowiedzialności. Segregacja śmieci odbywająca się w prywatnych domach jest bardzo istotna i nie pozostaje bez wpływu dla dobra ogółu.

PTFE i ePTFE, znane jako klasyczny i ekspandowany teflon, to materiały powszechnie stosowane w przemyśle. Choć mają podobne właściwości, ich zastosowania różnią się w zależności od potrzeb technicznych. Podpowiadamy, kiedy wybrać każdy z nich.

 
Grafit czy aramid? Porównujemy właściwości i zastosowania tych dwóch popularnych materiałów uszczelniających. Dowiedz się, który lepiej sprawdzi się w ekstremalnych temperaturach, a który w dynamicznych środowiskach pracy!
 

Ochrona przeciwpożarowa to nie tylko systemy gaśnicze, ale także materiały, które skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. W artykule omówimy nowoczesne rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo w przemyśle i budownictwie.

Po raz kolejny mamy okazję wesprzeć dobrą i inspirującą inicjatywę! Tym razem wsparliśmy Kujawską Drużynę Łuczniczą "Goplanie", aktywnie przyczyniając się do rozwoju łucznictwa i propagowania tradycji słowiańskich w regionie kujawsko-pomorskim. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej i pełnej pasji drużynie!

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10