Kontakt

Co to jest preszpan?

Omawiany w artykule produkt znajduje w dziale USZCZELNIENIA TECHNICZNE w zakładce PAPIER TECHNICZNY.
Znajdziesz tu również fibrę techniczną, papier obuwniczy Fintex i papier techniczny na uszczelki.

Jak złożyć zamówienie? Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Możesz wysłać e-mail na holtex@holtex.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego w prawym, górnym rogu strony.

Możesz liczyć na darmowe doradztwo techniczne. Pomożemy wybrać odpowiedni produkt i ustalimy najlepszą cenę! 

Pytanie co to jest preszpan pojawia się wtedy, gdy poszukiwany jest materiał izolacyjny w przemyśle elektrotechnicznym. Jest to bowiem rodzaj tektury, która doskonale sprawdza się w izolacji urządzeń elektrycznych. Do jego produkcji używa się szlachetnych surowców włóknistych, w postaci półmasy bawełnianej, twardej masy celulozowej i makulatury. Ponadto stosowany jest m.in. jako oprawa teczek, brulionów lub do wykańczania tkanin.

Preszpan – zastosowanie i właściwości

Odpowiadając na pytanie co to jest preszpan, omówimy także jego zastosowanie i właściwości oraz podpowiemy gdzie warto kupić ten rodzaj izolacji.
Preszpan jest powierzchniowym materiałem izolacyjnym do materiałów klasy A, powstałym poprzez filcowanie na mokro włókien roślinnych, a następnie warstwowanie, prasowanie i wygładzanie. Do jego produkcji używa się szlachetnych surowców włóknistych, twardej masy celulozowej i makulatury. Z uwagi na proces produkcji i użyte surowce, preszpan ma następujące właściwości:

preszpan
preszpan
 • elastyczna i bardzo gładka powierzchnia
 • niska gęstość

 • duża wytrzymałość mechaniczna na ścieranie i zginanie

 • odporność dielektryczna

 • wytrzymałość na krótkotrwałe obciążenia termiczne do 350°C

 • preszpan daje się wykrawać, tłoczyć, zgniatać, a także częściowo formować

 • najczęściej występuje w kolorze beżowym, w arkuszach o różnej grubości i wielkości

Z uwagi na swoje właściwości preszpan znajduje zastosowanie:

 • izolator w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, w transformatorach, różnego rodzaju aparaturze elektrycznej - preszpan elektrotechniczny

 • wykorzystywany jest w introligatorstwie, czyli w dziale przemysłu poligraficznego, jako okładki brulionów, artykuły biurowe, pudełka itp.

 • używany jest w produkcji szkieletów cewek i różnego rodzaju uszczelek do wody, olejów itp.

 • we włókiennictwie stosowany był do wykańczania tkanin

 • w przemyśle krawieckim używana jako materiał elektroizolacyjny

Gdzie kupić preszpan?

preszpan
preszpan

Z uwagi na swoje właściwości elektroizolacyjne i mechaniczne, preszpan jest doskonałym materiałem izolującym dla materiałów klasy A, czyli niepalnych. Użytkowany zgodnie ze wskazaniami producenta jest niezawodną izolacją. Jednak aby tak rzeczywiście było, należy wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Jednym nich z pewnością jest niemiecka firma Krempel, która swoją działalność rozpoczęła w 1871 roku, od produkcji papieru i tektury. To światowy lider także w innych dziedzinach, który będąc na rynku prawie 150 lat, może się pochwalić produktami najwyższej jakości. Dlatego, jeśli zastanawiasz się gdzie kupić preszpan, to produkty firmy Krempel możesz znaleźć tutaj: https://holtex.pl/menu/produkty/uszczelnienia-techniczne/papier-uszczelkowy/preszpan/ . Firma Holtex-Energoserwis oferuje materiały uszczelniające tylko od sprawdzonych producentów, dlatego masz pewność, że zakupiony towar cechuje się wysoką jakością i funkcjonalnością.

Kupując preszpan, warto zapytać sprzedawcę, czy towar spełnia wymagania normy EN 60641-3-1, która określa wymagania techniczne i jakościowe. Wówczas zyskujemy gwarancję, że zakupiony preszpan będzie dobrze spełniał swoją funkcję izolacyjną, a właściwie użytkowany na długo zachowa swoje właściwości.

 

Czy wiesz, jakie są różnice między gumami SBR, NBR i EPDM? Wejdź i zobacz, która guma najlepiej sprawdzi się w produkcji opon, która w kontakcie z olejami, a która jest niezrównana w warunkach zewnętrznych. 
Odkryj, jak te gumy mogą poprawić wydajność i trwałość Twoich produktów. 

Sprawdź zastosowania i potencjał włókna szklanego ciętego - kluczowego elementu w przemyśle i budownictwie.
Dowiedz się, dlaczego włókno szklane to nie tylko materiał, ale również fundament innowacji i trwałości w projektach technicznych.

Brezent lniany i bawełniany mają wiele podobieństw, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Wybór między jedną tkaniną a drugą zależy od konkretnego zastosowania i preferencji użytkownika.
Wejdź i zobacz jakie są kluczowe różnice i jakie podobieństwa między brezentem lnianym a bawełnianym.

Nieustanne poszukiwanie nowych kontaktów i innowacyjnych produktów tym razem zaprowadziło nas prosto do Frankfurtu na prestiżowe targi Techtextil!
I jak zwykle wracamy z nowościami. Zobacz krótką relację z targów i sprawdź, czego możesz spodziewać się u nas w przyszłości!

Za nami kolejne ciekawe targi, dzięki którym poszerzamy ofertę w nowe, innowacyjne produkty i nawiązujemy nowe kontakty z ważnymi dostawcami. Tym razem Targi JEC World w Paryżu – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kompozytów. Nie wracamy z pustymi rękami!

Targi KOMPOZYT-EXPO® to jedyne targi w Polsce poświęcone wyłącznie branży technologii kompozytowych. Za nami 12 edycja, która zaowocowała dla nas nowymi cennymi kontaktami i produktami.
Wejdź i zobacz więcej!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego asortymentu?

DZIAŁ HANDLOWY

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

Nasi partnerzy

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10